Resultat

Valp & Specialutställning, Sk Motala 18/6-2022
Domare: Mats Höglund
6-9 tikar långhår
L+1 BIR Ebafarmens Riska
L+2 Ebafarmens Taffy
6-9 tikar normalhår
L+1 Ebafarmens Randi
L+2 Ebafarmens Troja
6-9 hanar normalhår
L+1 Ebafarmens Wesley
9-12 tikar normalhår
L+1 BIM SSVV Ebafarmens Mocca
L+2 Ebafarmens Lykka
9-12 hanar normalhår 
L+1 BIR Ebafarmens Maestro
Bruksklass hanar normalhår
V1 BIM Ebafarmens Octopus
Uppfödargrupp valp
1:a m HP
Valp & Specialutställning, Sk Ågesta 4/6-2022
Domare: Nicholas Messler
 
6-9 tikar långhår
L+1 BIR Ebafarmens Riska
6-9 tikar normalhår
L+2 Ebafarmens Randi
6-9 hanar normalhår
L+1 BIR SSVV Ebafarmens Senna
L+4 Ebafarmens Aiko
9-12 tikar normalhår
L+1 Ebafarmens Mocca
18-24 hanar normalhår
SG1 Ebafarmens Nox
Uppfödargrupp valp
1:a m HP
Valp & Specialutställning, Schäferdistrikt Skåne-Blekinge 28/5-2022
Domare: Geir Flönes
 
6-9 tikar långhår
L+2 Ebafarmens Taffy
L+3 Ebafarmens Riska
L4 Ebafarmens Quissi
12-18 hanar normalhår
SG1 Ebafarmens Zodd

 
6-9 tikar normalhår
L+1 Ebafarmens Randi
L2 Ebafarmens Pralin
18-24 tikar normalhår
SG4 Ebafarmens Larissa
 
6-9 hanar normalhår
L+1 BIR Ebafarmens Senna
L2 Ebafarmens Wesley
L3 Ebafarmens Aiko
18-24 hanar normalhår
SG1 BIM Ebafarmens Nox

 
9-12 tikar normalhår
L2 Ebafarmens Mocca
9-12 hanar normalhår
L+1 SSVV Ebafarmens Iwo
L3 Ebafarmens Frog
Uppfödargrupp valp
1:a m HP
Avelsklass efter Ebafarmens Octopus, HP
 
Valp & Officiell utställning, Sk Lövsätra 21/5-2022
Domare: Tom Kankkonen
6-9 tikar långhår
1:a m HP BIM Ebafarmens Riska
9-18 tikar normalhår
2:a m Excellent Ebafarmens Mocca
6-9 tikar normalhår
1:a m HP BIM Ebafarmens Randi
9-18 hanar normalhår
1:a m Excellent & CK Ebafarmens Iwo
6-9 hanar normalhår
1:a m HP BIR Ebafarmens Senna
15-24 hanar normalhår
1:a m Excellent & CK Ebafarmens Nox
Valp & Specialutställning, Sk Stehag 16/4-2022
Domare: Ulla Sögaard Hansen
 
4-6 tikar långhår
L1 BIR Ebafarmens Taffy
L2 Ebafarmens Riska
L4 Ebafarmens Quissi
12-18 hanar normalhår
SG1 Ebafarmens Zodd

 
4-6 hanar normalhår
L1 Ebafarmens Wesley
L3 Ebafarmens Aiko
18-24 hanar normalhår
SG2 Ebafarmens Nox
SG3 Ebafarmens Doc
6-9 tikar normalhår
L+1 Ebafarmens Mocca
L+2 Ebafarmens Randi
L3 Ebafarmens Pralin
24-36 hanar normalhår
SG4 Ebafarmens Nogger
SG5 Ebafarmens Mike
 
6-9 hanar normalhår
L+1 BIM Ebafarmens Pazzo
L2 Ebafarmens Maestro
L3 Ebafarmens Senna
Uppfödargrupp valp
1:a med HP
 
Avelsklass efter Ebafarmens Octopus
 
L+1 BIM Ebafarmens Pazzo
L+1 BIM Ebafarmens Pazzo
Valp & Specialutställning, Sk Sölvesborg 5/3-2022
Domare: Rene Jörgensen
 
4-6 tikar långhår
L+1 Ebafarmens Taffy
L3 Ebafarmens Riska
L4 Ebafarmens Quissi
12-18 tikar långhår
SG1 Ebafarmens Xenta

 
4-6 tikar normalhår
L+1 Ebafarmens Pralin
L+2 Ebafarmens Randi
L+3 Ebafarmens Troja
12-18 hanar normalhår 
SG1 Ebafarmens Nox

 
4-6 hanar normalhår
L+1 BIR Ebafarmens Senna
L+2 Ebafarmens Pazzo
L3 Ebafarmens Wesley
18-24 tikar normalhår
SG2 Ebafarmens Larissa

 
6-9 tikar normalhår
L2 Ebafarmens Mocca
L3 Ebafarmens Lykka
L5 Ebafarmens Inez
24-36 hanar normalhår
SG2 Ebafarmens Mike

 
6-9 hanar normalhår
L+1 Ebafarmens Iwo
L2 Ebafarmens Maestro
L4 Ebafarmens Frog
L5 Ebafarmens Izor
9-12 tikar normalhår
L1 Ebafarmens Elwa
9-12 hanar normalhår
L2 Ebafarmens Zodd
L3 Ebafarmens Elix
Uppfödargrupp valp
1:a med HP
2:a med HP
Avelsklass efter Ebafarmens Octopus
En fin kritik med HP
 

Valp & Specialutställning, Sk Ågesta 18/12-2021
Domare: Patrik Blomvist & Jan Nilsson

 

4-6 tikar normalhår
L+2 Ebafarmens Inez
12-18 tikar normalhår
SG4 Ebafarmens Prada
4-6 hanar normalhår
L+1 Ebafarmens Iwo
L5 Ebafarmens Frog
12-18 hanar normalhår
SG1 Ebafarmens Nox
6-9 tikar normalhår
L+3 Ebafarmens Elwa
24-36 tikar normalhår
SG1 Ebafarmens Odessa
Uppfödargrupp valp 1:a m HP
Valp & Specialutställning, Sk Sölvesborg 6/12-2021
Domare: Robert Lang

 
4-6 hanar normalhår
L+2 Ebafarmens Frog
12-18 tikar normalhår
SG5 Ebafarmens Larissa
6-9 tikar normalhår 
L+2 Ebafarmens Elwa
12-18 hanar normalhår
SG1 Ebafarmens Nox
6-9 hanar normalhår
L+3 Ebafarmens Zodd
L+4 Ebafarmens Elix
24-36 tikar långhår 
SG3 Ebafarmens Naomi
9-12 tikar långhår
L+1 BIR Ebafarmens Xenta
24-36 tikar normalhår
SG2 Ebafarmens Odessa
Uppfödargrupp valp 1:a m HP Bruksklass hanar långhår 
V2 Ebafarmens Yoshi
Valp & Specialutställning, Sk Höglandet 3/10-2021
Domare: Peter Schorling & Michael Lumby

 
4-6 hanar normalhår
L+1 Ebafarmens Chiwas
12-18 tikar normalhår
SG1 Ebafarmens Prada
6-9 hanar normalhår
L+1 SSVV Ebafarmens Zodd
12-18 hanar normalhår
SG1 Ebafarmens Nox
9-12 tikar normalhår
L+2 Ebafarmens Scarlett
24-36 tikar långhår
SG4 Ebafarmens Naomi
9-12 hanar normalhår
L+2 Ebafarmens Spexx
24-36 hanar normalhår
SG3 Ebafarmens Nogger
Uppfödargrupp valp 1:a m HP Uppfödargrupp vuxen 1:a m HP
Valp & Specialutställning, Sk Höglandet 2/10-2021
Domare: Peter Schorling & Michael Lumby

 
4-6 hanar normalhår
L+2 Ebafarmens Chiwas
12-18 tikar normalhår
SG3 Ebafarmens Larissa
6-9 hanar normalhår
L+1 Ebafarmens Zodd
12-18 hanar normalhår
SG1 Ebafarmens Nox
9-12 tikar normalhår
L+2 Ebafarmens Scarlett
24-36 tikar långhår
SG2 Ebafarmens Naomi
9-12 hanar normalhår
L+2 Ebafarmens Spexx
24-36 hanar normalhår
SG1 Ebafarmens Nogger
Uppfödargrupp valp 1:a m HP
Valp & Specialutställning, Sk Enköping 18/9-2021
Domare: Lars Nielsen

 
4-6 hanar normalhår
L+2 Ebafarmens Zodd
9-12 tik normalhår
L+1 BIM Ebafarmens Scarlett
9-12 hanar normalhår
L+1 Ebafarmens Nox

Valp & Specialutställning, SD Västra 29/08 2021
Domare: Mats Höglund

 

4-6m hanar normalhår
L+1 Ebafarmens Zodd
12-18m tikar normalhår
SG6 Ebafarmens Larissa
9-12m tikar normalhår
L+2 Ebafarmens Nikita
18-24m hanar normalhår
SG3 Ebafarmens Van Gogh
9-12m hanar normalhår
L+1 BIR Ebafarmens Nox
L+2 Ebafarmens Spexx
24-36m tikar normalhår
SG1 BIM Ebafarmens Ikea
 
24-36m hanar normalhår
SG2 Ebafarmens Nogger
Bruksklass hanar normalhår
V4 Ebafarmens Atacc
Uppfödargrupp valp
1:a m HP
Uppfödargrupp vuxen
1:a m HP

Valp & Specialutställning, Stehag 31/7 2021
Domare: Lars Nielsen

 

9-12m hanar normalhår
L+1 BIR Ebafarmens Nox
18-24m hanar normalhår
SG2 Ebafarmens Van Gogh
Bruksklass hanar långhår
V2 Ebafarmens Yoshi
Brukasklass hanar normalhår
V5 Ebafarmens Atacc

GDAT Siegerschau Thailand 2020
Domare: Mr.Gerhard Mier

Bruksklass hanar
V3 Ebafarmens Q

Dog Show - 25 SDC All Breed in Samut Prakarn, Thailand
17 Oktober - 2020

BOB R-BIG Ebafarmens Q

Grattis Woraphon & Annika till resultaten med era hundar! 
Ebafarmens Millie IGP1 Kkl
Ebafarmens Q IGP1 Kkl

Valp & Specialutställning, Sk Sölvesborg 21/3 2020
Domare: Ulrica Barck

 
4-6mån tikar långhår
L+1 Ebafarmens Vanja
 
12-18mån tikar normalhår
SG1 Ebafarmens Iwana
SG2 Ebafarmens Lella
4-6mån hanar normalhår
L+4 Ebafarmens Van Gogh
12-18mån hanar långhår
SG1 BIR Ebafarmens Cliff
6-9mån tikar lågahår
L2 Ebafarmens Naomi
12-18mån hanar normalhår
SG1 Ebafarmens Fritz
6-9mån tikar normalhår
L+1 Ebafarmens Odessa
L+2 Ebafarmens Qwana
L+3 Ebafarmens Olympia
L4 Ebafarmens Raya
24-36mån hanar normalhår
SG1 Ebafarmens Qnut


 
6-9mån hanar normalhår
L+1 Ebafarmens Octopus
L+2 Ebafarmens Nogger
9-12mån tikar normalhår
L+3 Ebafarmens Meya
Uppfödargrupp valp 1:a m HP Uppfödargrupp vuxen 1:a m HP
Valp & specialutställning, Sk Warberg 25/01 2020
Domare: Ralf Wille & Ulrich Hausmann

 
4-6mån tikar normalhår
L+1 Ebafarmens Remi
L+2 Ebafarmens Qwana
L+3 Ebafarmens Odessa
L+6 Ebafarmens Olympia
L+7 Ebafarmens Qleo
12-18mån hanar normalhår
SG3 Ebafarmens Fritz



 
4-6mån hanar normalhår
L+1 BIR Ebafarmens Octopus
L+3 Ebafarmens Nogger
 6-9mån hanar normalhår
L+3 Ebafarmens Maestro
9-12mån tikar normalhår
L+4 Ebafarmens Lella
Uppfödargrupp valp 1:a m HP
Valp & specialutställning, Sk Westbo 30/11 2019
Domare: Mats Höglund 

 
4-6mån tikar normalhår
L+2 Ebafarmens Olympia
L+4 Ebafarmens Odessa
12-18mån tikar normalhår
SG1 Ebafarmens Yoga
 
4-6mån tikar långhår 
L+1 Ebafarmens Naomi
12-18mån hanar långhår
SG2 Ebafarmens Cliff
4-6mån hanar normalhår 
L+3 Ebafarmens Mike
6-9mån tikar normalhår
L+4 Ebafarmens Lella
9-12mån tikar normalhår
L+2 Ebafarmens Ikea
9-12mån hanar normalhår
L+1 BIM Ebafarmens Fritz
L+3 Ebafarmens Hattrick
Uppfödargrupp valp
1:a med HP

SBK Skåne, Off. Utst. Åstorp, 2019-11-16

BEST IN SHOW, EBAFARMENS KENNEL!!
Uppfödargrupp: 4komb, 4f, 4m, 4CK.
Tack till hela gänget!

SVENSK SCHÄFERVINNARVALP
 

Ebafarmens Fritz
L+1 Nancy Herms
L+1 Leif Einarsson
L+1 Lars Nielsen
Ebafarmens Israelle
L+1 Ulrica Barck
L+1 Lars Hammar
L+1 Lars Nielsen


Stort grattis Ann-Mare & Felicia!!

Valp & specialutställning, Sk Stehag 2/11 2019
Domare: Lars Nielsen

 
4-6mån hanar normalhår
L+1 BIM Ebafarmens Mike
12-18mån tikar normalhår
SG2 Ebafarmens China
6-9mån tikar normalhår
L+2 Ebafarmens Lella

 
6-9mån hanar normalhår
L+1 Ebafarmens Lecter
9-12mån tikar normalhår
L+1 SSVV Ebafarmens Israelle
L+2 Ebafarmens Ikea
9-12mån hanar normalhår
L+1 SSVV Ebafarmens Fritz
Uppfödargrupp valp 1:a m HP

Valp & Specialutställning, Sd Småland 12-13/10-2019
Domare: Bernd Weber, Tyskland

 

4-6mån hanar normalhår
L+3 Ebafarmens Mike
12-18mån tikar normalhår
SG4 Ebafarmens China
6-9mån tikar normalhår
L3 Ebafarmens Ikea
L4 Ebafarmens Israelle
12-18mån hanar långhår
SG2 Ebafarmens Cliff
 
6-9mån hanar normalhår
L+1 Ebafarmens Lecter
9-12mån hanar normalhår
L+2 Ebafarmens Fritz
Barn med hund
Thea & hunden Pelle, delad förstaplats
Uppfödargrupp valp 1:a m HP

SVENSK SCHÄFERVINNARVALP
 

Ebafarmens Iwana
L+1 Lars Nielsen
L+1 Rene Jörgensen 
L+1 Leif Einarsson
Ebafarmens Lecter
L+1 Lars Nielsen
L+1 Rene Jörgensen
L+1 Leif Einarsson


Stort grattis Annika!!

Valp & Specialutställning Sd Östergötland, 5/10 2019
Domare: Leif Einarsson

 

6-9mån tikar normalhår
L+1 BIR SSVV Ebafarmens Iwana
L+2 Ebafarmens Israelle
L+3 Ebafarmens Lella
12-18mån tikar noramlhår
SG1 Ebafarmens China

 
6-9mån hanar normalhår
L+1 SSVV Ebafarmens Lecter
12-18mån hanar normalhår
SG1 Ebafarmens Zappo
9-12mån tikar normalhår
L+2 Team Cayira Beryll
18-24mån hanar normalhår
SG1 BIM Ebafarmens Qnut
9-12mån hanar normalhår
L+1 Ebafarmens Fritz
Uppfödarklass valp 1:a m HP

Valp & Specialutställning Sd Västra, 28/9 2019
Domare: Rene Jörgensen

 

6-9mån tikar normalhår
L+1 Ebafarmens Iwana
L+2 Ebafarmens Israelle
L+4 Ebafarmens Lella
6-9mån hanar normalhår
L+1 BIR Ebafarmens Lecter
L2 Ebafarmens Hattrick
9-12mån tikar normalhår
L+2 Ebafarmens China
9-12mån tikar långhår
L+1 Ebafarmens Esmaralda
Uppfödarklass valp
1:a m HP

Valp & Specialutställning Sk Enköping, 21/9 2019
Domare Lars Nielsen

 

6-9mån tikar normalhår
L+1 BIM Ebafarmens Iwana
L+2 Ebafarmens Israelle
L+3 Ebafarmens Lella
6-9mån hanar normalhår
L+1 Ebafarmens Lecter
9-12mån tikar normalhår
L+1 Ebafarmens China
Uppfödarklass valp
1:a m HP
SCHÄFERHUNDENS VÄRLDSMÄSTERSKAP I UTSTÄLLNING
BSZS - Tysk Segrarutställning 5-8/9 2019

18-24mån hanar - Domare Joachim Stiegler

SG65 /109 Ebafarmens Q
e. Veneze Toro
u. Ebafarmens Millie

SSM - Svenska Schäfermästerskapet 26-28/7 2019
Domare: Tikvalpar - Leif Einarsson & Hanvalpar - Åke Imland
Vuxna tikar - Dirk Gabriel & Vuxna hanar - Frank Goldlust

 

4-6 mån tikar
L+5 /30 Ebafarmens Lella
12-18 mån tikar
SG24 /39 Ebafarmens Vouge
4-6 mån hanar
L4 /10 Ebafarmens Lecter
12-18 mån hanar
SG8 /15 Ebafarmens Zappo
6-9mån tikar
Svensk Segrarinna L+1 /34 Ebafarmens Iwana
L6 /34 Ebafarmens Israelle
L7 /34 Ebafarmens Ikea
L8 /34 Ebafarmens Hallon
L20 /34 Ebafarmens Inez
L22 /34 Ebafarmens Greece
18-24 mån hanar
SG3 /24 Ebafarmens Q





 
6-9mån tikar långhår
L8 /9 Ebafarmens Esmaralda
24-36 mån hanar
SG2 /11 Ebafarmens Atacc
6-9mån hanar
L3 /16 Ebafarmens Fritz
L6 /16 Ebafarmens Glock
L7 /16 Ebafarmens Freddy
L10 /16 Ebafarmens Finn

24-36 mån hanar långhår
Svensk Segrare SG1 /7 Ebafarmens Yoshi                                                                                                                                              

 
9-12 mån tikar 
L14 /27 Ebafarmens China

STORT TACK till samtliga som hälpt oss att nå alla framgångar under årets SSM!!
/ Ebafarmen
Uppfödargrupp valp 
Segrande grupp /11 möjliga grupper  Samt Vice segrande grupp                                                     
Ebafarmens Iwana Ebafarmens Iwana

GSD Rypin, Poland 14/7 2019
Domare: Mr. Lutz Wischalla



 

4-6mån tikar normalhår
Vv1 Ebafarmens Iwana
18-24mån hanar normalhår
SG3 Ebafarmens Q


 

Valp & Specialutställning SD Närke 30/6-2019
Domare: Lars Hammar
4-6 mån tikar normalhår
L+1 BIM Ebafarmens Israelle
L+2 Ebafarmens Iwana
L+3 Ebafarmens Hallon
L+4 Ebafarmens Greece

12-18 mån tikar normalhår
SG1 Ebafarmens Yoga
SG2 Ebafarmens Safir


 
4-6 mån hanar normalhår
L+1 Ebafarmens Jesse-Jing
18-24 mån tikarnormalhår
SG3 Ebafarmens Irma
9-12 mån tikar normalhår
L+3 Ebafarmens China
18-24 mån hanar normalhår
SG1 BIR Ebafarmens Q
9-12 mån hanar normalhår
L+1 Ebafarmens Zappo
24-36 mån hanar normalhår
SG1 Ebafarmens Yanco
24-36 mån hanar långhår
SG1 BIM Ebafarmens Yoshi
Brukshundklass tikar
V2 Ebafarmens Bella Donna
Uppfödargrupp valp 1:a m HP Uppfödargrupp vuxen 1:a m HP

SVENSK SCHÄFERVINNARVALP
Ebafarmens Glock

L+1 Lars Nielsen
L+1 Patrik Blomqvist
L+1 Ulrika Barck

Valp och specialutställning Sk Motala, 16/6 2019
Domare: Mats Höglund

 

4-6mån tikar normalhår
L+1 Ebafarmens Greece
L+2 Ebafarmens Hallon
L+3 Ebafarmens Ikea
12-18mån tikar normalhår
SG3 Ebafarmens Safir

 
4-6mån hanar normalhår
L+1 BIR Ebafarmens Jesse-Jing
18-24mån tikar normalhår
SG2 Ebafarmens Irma
18-24mån hanar normalhår
SG1 Ebafarmens Q
24-36mån hanar normalhår
SG1 Ebafarmens Yanco
24-36mån hanar långhår
SG1 BIM Ebafarmens Yoshi
Uppfödargrupp valp 1:a m HP Uppfödargrupp vuxen 1:a m HP
Valp och specialutställning SD Sörmland, 8/6 2019
Domare: Ulrika Barck

 
4-6mån tikar normalhår
L+1, 2btv Ebafarmens Israelle
L+2 Ebafarmens Greece
L+3 Ebafarmens Iwana
L+4 Ebafarmens Hallon
12-18mån tikar normalhår
SG3 Ebafarmens Safir


 
4-6mån hanar normalhår
L+1, 2a bhv Ebafarmens Glock
L+2 Ebafarmens Jesse-Jing
12-18mån hanar normalhår
SG1 BIM Ebafarmens Q
 
18-24mån tikar normalhår
SG1 Ebafarmens Irma
24-36mån hanar normalhår
SG1 Ebafarmens Yanco
Uppfödargrupp valp 1a m HP Uppfödargrupp vuxen 1a m HP
SG1 BIM Ebafarmens Q
Uppfödargrupp valp
Uppfödargrupp valp
Uppfödargrupp vuxen
Uppfödargrupp vuxen

Valp och specialutställning Schäferdistrikt Skåne-Blekinge, Degeberga 2/6-2019
Domare valpar: Patrik Blomqvist
Domare vuxna: Nancy Herms

 

4-6mån tikar normalhår
L+1 BIR Ebafarmens Ikea
L+2 Ebafarmens Israelle
L+3 Ebafarmens Hallon
L+4 Ebafarmens Iwana
L+6 Ebafarmens Greece
12-18mån tikar normalhår
SG6 Ebafarmens Safir



 
4-6mån hanar normalhår
L+1 BIM Ebafarmens Glock
L+2 Ebafarmens Fritz
L+3 Ebafarmens Jesse-Jing
12-18mån hanar normalhår
SG2 Ebafarmens Q
SG3 Ebafarmens Qnut

 
6-9mån tikar normalhår
L+2 Ebafarmens Dolly Parton
 
18-24mån tikar normalhår
SG3 Ebafarmens Irma
 
24-36mån hanar långhår
SG1 Ebafarmens Yoshi
24-36mån hanar normalhår
SG2 Ebafarmens Yanco
Uppfödargrupp valp 1:a m HP
Uppfödargrupp valp 2:a m HP



 
Uppfödargrupp vuxen 1:a med HP
samt vinnare utav
Schäferdistrikt Skåne-Blekinges
Vandringspris till bästa uppfödargrupp
Normalhår
Vinnare utav Schäferdistrikt Skåne-Blekinges vandringspris för bästa uppfödargrupp Normalhår, på pallen även vinnande grupp för bästa långhårsgrupp.
Vinnare utav Schäferdistrikt Skåne-Blekinges vandringspris för bästa uppfödargrupp Normalhår, på pallen även vinnande grupp för bästa långhårsgrupp.
Valp och specialutställning Schäferdistrikt Skåne-Blekinge, Degeberga 1/6-2019
Domare valpar: Nancy Herms
Domare vuxna: Patrik Blomqvist

 
4-6mån tikar normalhår
L+1 Ebafarmens Ikea
L+2 Ebafarmens Hallon
L+3 Ebafarmens Israelle
L+4 Ebafarmens Iwana
L+7 Ebafarmens Greece
12-18mån tikar normalhår
SG4 Ebafarmens Safir
SG6 Ebafarmens Vouge


 
4-6mån hanar normalhår
L+1 BIM Ebafarmens Fritz
L+2 Ebafarmens Glock
L+3 Ebafarmens Jesse-Jing
12-18mån hanar normalhår
SG2 Ebafarmens Q

 
6-9mån tikar normalhår
L+4 Ebafarmens Cuba
L+5 Ebafarmens Dolly Parton
18-24mån tikar normalhår
SG2 Ebafarmens Irma
 
9-12mån hanar långhår
L+1 Ebafarmens Aston
24-36mån hanar långhår
SG2 Ebafarmens Yoshi
24-36mån hanar normalhår
SG1 Ebafarmens Yambo
SG3 Ebafarmens Yanco
Uppfödargrupp valp 1:a m HP
Uppfödargrupp valp 2:a m HP
Uppfödargrupp vuxen 1:a med HP
 

Avelskorning Degeberga 31/5-2019
Domare: Fritz Bennedbeak


Ebafarmens Bella Donna 
Godkänd livstidskorning

Från vä. Ebafarmens Bella Donna med förare Felicia, Fritz & figurant Roland Björkqvist

Valp- och specialutställning Sk Hagatorp, Örebro 30/5-2019
Domare: Lars Nielsen

 

4-6mån tikar normalhår
L+1 BIR Ebfarmens Iwana
L5 Ebafarmens Greece
L6 Ebafarmens Hallon
L7 Ebafarmens Inez
12-18mån tikar normalhår
SG5 Ebafarmens Safir


 
4-6 hanar normalhår
L+1 BIM Ebafarmens Glock
L4 Ebafarmens Finn
12-18mån hanar normalhår
SG1 Ebafarmens Q
 
6-9mån tikar normalhår 
L+3 Team Cayira Beryll
18-24mån tikar normalhår
SG1 Ebafarmens Irma
9-12mån hanar normalhår
L+2 Ebafarmens Zappo
24-36mån hanar normalhår
SG1 Ebafarmens Yanco
Uppfödargrupp valp 1:a m HP Uppfödargrupp vuxen 1:a m HP
Pga dåligt väder, finns dessvärre inga bilder på hundarna samt förare.
Pga dåligt väder, finns dessvärre inga bilder på hundarna samt förare.

Nordskånska Kennelklubben Hässleholm 19/5 2019
Domare Tomasz Barkowski PL

Valpklass tikar
Ebafarmens Dolly 1,HP, BIR


Öppenklass hanar
Ebafarmens Yanco 1, Excellnt, Ck
Ebafarmens Slatan 2, Excellent
Ebafarmens Heavy 3, Very good
Juniorklass hanar
Ebafarmens Zappo 1, Excellent
Juniorklass tikar
Ebafarmens Safir 1, Excellent
Valpklass hanar långhår
Ebafarmens Cliff 1,HP,BIR
Uppfödargrupp vuxen
1:a m HP

Sk Habo 27/4 2019
Dommare Fritz Bennedbaek DK

 


4-6mån långhår tikar
L+3 Ebafarmens Esmaralda

12-18mån normalhår tikar
SG5 Ebafarmens Safir
6-9mån normalhår tikar
L+1 Team Cayira Beryll
L+3 Ebafarmens Dolly Parton
12-18mån normalhår hanar
SG1 BIM Ebafarmens Qnut
SG3 Ebafarmens Pablo
9-12mån normalhår tikar
L+2 Ebafarmens Yoga

18-24mån normalhår tikar 
SG3 Ebafarmens Irma
 

9-12mån normalhår hanar
L+1 Ebafarmens Argus
L+2 Ebafarmens Zappo
24-36mån långhår hanar
SG1 Ebafarmens Yoshi
24-35mån normalhår hanar
SG1 Ebafarmens Yanco
SG2 Ebafarmens Slatan
Uppfödargrupp valp 
1:a med HP
Uppfödargrupp vuxen
1:a m HP


Malmö internationell utställning 31/3 2019

Normalhår Valpklass hanar
1:a, HP, BHV & BIR - Ebafarmens Zappo

Normalhår Juniorklass tikar
1:a, Excellent, Ck - Ebafarmens Safir                   

Normalhår Öppenklass hanar
1:a, Excellent, Ck, CACIB, BH & BIR - Ebafarmens Yanco
2:a Excellent - Ebafarmens Slatan

Normalhår Öppenhår tikar
2:a, Excellent, Ck - Ebafarmens Ritzy

Uppfödargrupp Vuxen
1:a, HP, BIR & BIS4
4 kombinationer - 4 mödrar - 4 fädrar

Fr.v Ebafarmens Yanco med Felicia, Ebafarmens Zappo med Sebastian samt BIM hunden. Nedre bilden BIS4 Uppfödargrupp
Fr.v Ebafarmens Yanco med Felicia, Ebafarmens Zappo med Sebastian samt BIM hunden. Nedre bilden BIS4 Uppfödargrupp



Stort Grattis till
EBAFARMENS S-YATZY med sin förare Jimmy Jarhl.
Bästa apellklasshund 2018


Valp och officiell utställning Schäferdistik Stockholm 2/2 2019
Domare: Patrik Blomkvist & Ulrica Barck
Normalhår 4-6mån tikar
L+3 Ebafarmens Cuba

Normalhår 9-18mån tikar
SG3 Ebafarmens Safir
SG5 Ebafarmens Irma
Långhår 4-6mån hanar 
L+2 Ebafarmens Colt
Normalhår 9-18mån hanar
SG2 Ebafarmens Q 
Normalhår 6-9mån tikar
L+4 Ebafarmens Yellow
L+5 Ebafarmens Aiwa
Normalhår Öppenklass hanar
SG1 Ebafarmens Atacc
SG2 Ebafarmens Slatan
Normalhår 6-9mån hanar
L+2 Ebafarmens Zappo
Uppfödargrupp valp 1:a m HP Uppfödargrupp vuxen 1:a m HP
Uppfödargrupp valp & vuxen

Valp och specialutställning Sk Warberg 26/1 2019
Domare: Jochen Prall
 

Normalhår 6-9 mån tikar
L+1 Ebafarmens Yoga
L+3 Ebafarmens Aiwa
L+7 Ebafarmens Adele
Normalhår 12-18mån tikar
SG6 Ebafarmens Irma

 
Långhår 6-9mån hanar
L+2 Ebafarmens Aston

Normalhår 12-18mån hanar
SG4 Ebafarmens Q
 
Normalhår 6-9mån hanar
L+2 Ebafarmens Zappo

Normalhår 24-36mån hanar
SG1 Ebafarmens Atacc
SG2 Ebafarmens Slatan
Normalhår 9-12mån tikar
L+7 Ebafarmens Safir
L+9 Ebafarmens Ritwa
Normalhår Brukshundklass tikar
V3 Ebafarmens Gorgeus
 
Uppfödargrupp valp 1:a m HP Uppfödargrupp vuxen 1:a m HP
loading...

OFFICIELL UTSTÄLLNING ÅSTORP 17/11 2018
 

Tikar 4-6 mån
1 Ebafarmens  Yoga exc HP BIR BIS4
Hanar 4-6 mån
1 Ebafarmens Zappo exc  HP BIM
Tikar juniorklass
1 Ebafarmens Ritwa 2 btkl
Hanar juniorklass
Ebafarmens Nelson VG
Hanar Öppenklass
1 Ebafarmens Slatan exc. ck

FLYINGE VALPUTSTÄLLNING 11/11 2018

BIR BIG Ebafarmens Safir

VÄXJÖ INTERNATIONELLA  3/11 2018

Uppfödargrupp 1 BIR med HP

Tikar 6-9 mån
1 BIR Ebafarmens Safri exc. HP
Hanar 9-18 mån
Ebafarmens Nelson very good
Tika öppenklass
Ebafarmens Ritzy very good
Hanar öppenklass
Ebafarmens Slatan exc. ck BIR BIG4
Ebafarmens Yanco exc. ck
Hanar championklass
Ebafarmens Rebell exc ck

SD SMÅLAND
VALP- OCH SPECIALUTSTÄLLNING
14-15/10 2018

 

Vinnare uppfödargupp valp 1 med HP
Vinnare uppfödargrupp vuxen 1 med HP
 

Tikar 4-6 månader
L+2 Ebafarmens Yoga
Hanar 4-6 månader
L+4 X
Tikar 6-9 månader
L+7 Ebafarmens Safir
L+8 Ebafamens Ritwa
L+9 Ebafarmens Saga
Hanar 9-12 månader
L+1 Ebafarmens Nelson

 
Övergångsklass Tikar
SG2 Ebafarmens Ritzy

 
Övergångsklass Hanar
SG1 Ebafarmens Atacc
SG2 Ebafamens Slatan
SG3 Ebafarmens Yambo
Bruksklass Hanar
V5 Ebafarmens Rebell

ESLÖV DOG SHOW 22/9 2018
 

Tikar 6-9 mån
1 Ebafarmens Safir  Exc. HP BIR
2 Ebafarmens Ritwa Exc. HP
Hanar 15-24 mån
1 Ebafarmens Yambo Exc.
 
Öppenklass Hanar
Ebafarmens Slatan Exc.


 

SK UDDEVALLA 9/9 2018

Ebafarmen vann uppfödasrgrupp valp med HP

6-9 månader tikar
L+1 Ebafarmens Safir
L+2 Ebafarmens Ritwa
L+8 Ebafarmens Saga
4-6 månader hanar
L+ 2 X

 
9-12 månader hanar
L+2 Ebafarmens Nelson
Övergångsklass hanar
SG1 Ebafarmens Slatan

SVENSKA SCHÄFERMÄSTERSKAPEN 2018
VÅRGÅRDA

 

Tikar 4-6 mån
L+5 Ebafarmens Safir




 
Hanar 6-9 mån
L+1 Ebafarmens Qnut
9 Ebafarmens Q
10 Ebafarmens Nukk
12 Ebafarmens Pike
13 Ebafarmens Nelson
 
Tikar 6-9 mån
12 Ebafarmens Ritwa
14 Ebafarmens Noa
21 Ebafarmens Okolima
Hanar 6-9 mån LH
2 Ebafarmens Qash

 
Tikar 6-9 mån LH
6 Ebafarmens Quba
7 Ebafarmens Queen
Hanar 9-12 mån
L+9 Ebafarmens Jacson
 
Bruksklass Tikar
V7 Ebafarmens Bella Donna
Hanar 18-24 mån
SG1 Ebafarmens Atacc
Tikar 24-36 mån
SG5 Ebafarmens Molly
Hanar 24-36 mån
SG3 Ebafarmens Slatan


 

VALP- OCH OFFICIELL UTSTÄLLNING
SD NÄRKE

Uppfödargrupp Valp ställdes och placerades 1 med HP
 

Tikar 4-6 månader
2 Ebafarmens Ritwa
Hanar 6-9 månader
1 Ebafarmens Pike
Tikar 6-9 månader
3 Ebafarmens Noa
5 Ebafarmens Okolima
Hanar 6-9 månader LH
1 Ebafarmens Qash BIR
 
Tikar 6-9 månader LH
2 Ebafarmens Quba
3 Ebafarmens Queen
 Juniorklass Hanar
1 Ebafarmens Jacson
 
Juniorklass Tikar
5 Ebafarmens Kalinka
Unghundsklass Hanar
E2 Ebafarmens Yambo
Öppenklass tikar
1 Ebafarmens Ritzy
Öppenklass Hanar
E2 Ebfarmens Slatan
Championklass Hanar
E1 CK Ebafarmens Rebell

VALP- OCH SPECIALUTSTÄLLNING
2018-06-09 SD MOTALA


Vinnare av uppfödargrupp valp- och vuxen med HP
 

Tikar 4-6 månader
L+1 Ebafarmens Okolima
L+3 Ebafarmens Puma6 månader
Hanar 4-6 månader
L+1 BIR Ebafarmens Q
 
Tikar 4-6 månader LH
L+1 Ebafarmens Quba
L+2 Ebafarmens Queen
Hanar 4-6 månader LH
L+1 Ebafarmens Qash
 
Tikar 6-9 månader
L+2 Ebafarmens Noa
L+3 Ebafarmens Lillbabs
Hanar 6-9 månader
L+1 SSVV Ebafarmens Nukk
 
Tikar 12-18 månader
Sg3 Ebafarmens Hannah
Hanar 18-24 månader
Sg1 Ebafarmens Yambo
Hanar Brukshundsklass
V2 Ebafarmens Rebell
Hanar Övergångsklass
Sg1 Ebafarmens Slatan

SKÅNE-BLEKINGEDISTRIKTETS 2-DAGARS VALP- OCH SPECIALUTSTÄLLNING
2 - 3 JUNI 2018
DEGEBERGA


2/6 2018
Vinnare med HP i  bästa Uppfödargrupp i både valp och vuxenklass
 

Tikar 4-6 månader
L+ 5 Ebafarmens Puma
L+7 Ebafarmens Ritwa
Hanar 4-6 månader
L+1 BIR Ebafarmens Qnut
 
Tikar 4-6 månader LH
L+2 Ebafarmens Quba
L+3 Ebafarmens Queen
Hanar 4-6 månader LH
L+1 Ebafarmens Qash
 
Tikar 4-9 månader
L+4 Ebafarmens Lillbabs
L+6 Ebafarmens Jamaica
L+7 Ebafarmens Noa
Hanar 6-9 månader
L+1 3BHV Ebafarmens Jacson
L+4 Ebafarmens Nelson
 
Tikar 12-18 månader
Sg2 Ebafarmens Hannah
 
Hanar 18-24 månader
Sg1 Ebafarmens Atacc
Sg2 Ebafarmens Yambo
Tikar Övergångsklass
Sg2 Ebafarmens Ritzy
Hanar Bruksklass
V2 Ebafarmens Rebell
Hanar Övergångsklass
Sg1 Ebafarmens Slatan

3/6 2018
Vinnare av Bästa uppfödargrupp valp och vuxen 1a m HP även denna dag
 

Tikar 4-6 månader
L+ 7 Ebafarmens Puma
L+5 Ebafarmens Ritwa
Hanar 4-6 månader
L+1 BIR Ebafarmens Qnut SSVV
 
Tikar 4-6 månader LH
L+2 Ebafarmens Quba
L+3 Ebafarmens Queen
 
Hanar 6-9 månader
L+3 Ebafarmens Jacson
L+2 Ebafarmens Nelson
L+5 Ebafarmens Nukk
Tikar 6-9 månader
L+3 Ebafarmens Lillbabs
L+6 Ebafarmens Jamaica
L+5 Ebafarmens Noa
Hanar 18-24 månader
Sg2 Ebafarmens Atacc
Sg3 Ebafarmens Yambo
 
Tikar 12-18 månader
Sg2 Ebafarmens Hannah
Hanar Bruksklass
V3 Ebafarmens Rebell
Tikar Övergångsklass
Sg1 Ebafarmens Ritzy
Hanar Övergångsklass
SG1 Ebafarmens Slatan

SK LÖVSÄTTRA 26/5 2018
VALP- OCH SPECIALUTSTÄLLNING


Ebafarmen presenterade uppfödargupp i både valpklass och vuxenklass och slutade som 1 med HP på bägge.
 

4-6 mån tikar
L+2 Ebafarmens Puma
4-6 mån hanar
L+1 BIR-valp Ebafarmens Qnut
6-9 mån tikar
L+1 Ebafarmens Noa
6-9 mån hanar
L+1 Ebafarmens Nelson SSVV
12-18 mån tikar
SG2 Ebafarmens Hannah
18-24 mån hanar
SG1 Ebafarmens Atacc BIM
24-36 mån tikar
SG2 Ebafarmens Ritzy
24-36 mån hanar
SG1 Ebafarmens Slatan
Bruksklass hanar
V1 Ebafarmens Rebell


Tryck på bilderna för större

KRISTIANSTADS BK 12/5 2018

BIR-BIG1-BIS4 o BIM Valp
Ebafarmens Jamaica Ebafarmens Jacson
e.Ebafarmens Falcon u.Ebafarmens Carisma

SK HAGATORP 10/5 2018
Domare Ulrika Bark


 Vinnande uppfödrargrupp valp
 4 kombinationer, 4 fäder och 4 mödrar

4-6 månader tikar
L+1 Ebafarmens Puma 2 btk
L+3 Ebafarmens Qwizz
L4 Ebafarmens Noa
4-6 månader hanar
L+1 Ebafarmens Nukk 1 bhk BIR

 
6-9 månader tikar
L+3 Ebafarmens Lillbabs
L+4 Ebafarens Jamaica
6-9 månader hanar
L+1 Ebafarmens Jacson 2bhk
 
18-24 månader hanar
SG1 Ebafarmens Slatan
SG2 Ebafarmens Atacc

SD Sörmland 29/4 2018 Valp- och officiell utställning

Ebafarmen vann uppfödarklass valp med HP
 

4-6 mån tikar
2 HP Ebafarmens Puma
3 HP Ebafarmens Qwiss
4-6 mån hanar
1 HP Ebafarmens Nukk
 
6-9 mån hanar
1 HP BIR Ebafarmens Jacson
18-24 mån hanar
1 CK BIM Ebafarmens Slatan